Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Miejskej Biblioteki Publicznej im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Deklaracja dostępności

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE DOSTĘPNOŚCI

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami USTAWY z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej miedzyzdroje-biblioteka-bip.alfatv.pl .

Status pod względem zgodności

Status:
Strona internetowa jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych .

Treści niedostępne

Treści wymienione poniżej są niedostępne z następujących powodów:

a) niezgodność z USTAWĄ z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych:
Serwis zawiera dokumenty PDF, które są skanami dokumentów. Nieczytelne przez czytniki ekranu dokumenty PDF użytkownicy mogą rozpoznać programami OCR.
b) nieproporcjonalne obciążenie:
c) treść nie wchodzi w zakres mających zastosowanie przepisów:

Przygotowanie oświadczenia w sprawie dostępności

Niniejsze oświadczenie sporządzono dnia:
2023-01-23
Metoda przygotowania oświadczenia:
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Oświadczenie zostało ostatnio poddane przeglądowi w dniu:
2023-08-01

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Opis (wraz z odnośnikiem) mechanizmu informacji zwrotnej, który ma być stosowany do zgłaszania organowi sektora publicznego wszelkich nieprawidłowości w zakresie zgodności oraz występowania o informacje i treści wyłączone z zakresu dyrektywy:
Dane kontaktowe odpowiednich podmiotów/jednostek/osób (stosownie do przypadku) odpowiedzialnych za dostępność i rozpatrywanie wniosków przesłanych za pośrednictwem mechanizmu informacji zwrotnej:
Andżelika Gałecka
Adres e-mail podmiotów/jednostek/osób (stosownie do przypadku) odpowiedzialnych za dostępność i rozpatrywanie wniosków przesłanych za pośrednictwem mechanizmu informacji zwrotnej:
dyrektor@biblioteka.miedzyzdroje.pl
Numer telefonu odpowiednich podmiotów/jednostek/osób (stosownie do przypadku) odpowiedzialnych za dostępność i rozpatrywanie wniosków przesłanych za pośrednictwem mechanizmu informacji zwrotnej:
915065023

Postępowanie odwoławcze

Opis (wraz z odnośnikiem) postępowania odwoławczego w przypadku niezadowalającej odpowiedzi na powiado­mienie lub wniosek przesłany zgodnie z art. 7 ust. 1 lit. b) dyrektywy:
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną, o którą chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
Dane kontaktowe właściwego organu odpowiedzialnego za postępowanie odwoławcze:
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich. https://www.rpo.gov.pl/content/jak-zglosic-sie-do-rzecznika-praw-obywatelskich

Inne informacje, określone w Dz. U. 2019 poz. 848 - art. 10. 2

Data publikacji strony internetowej lub aplikacji mobilnej:
Data ostatniej aktualizacji strony internetowej lub aplikacji mobilnej, po dokonaniu istotnej zmiany jej zawartości, polegającej w szczególności na zmianie wyglądu lub struktury prezentowanych informacji lub zmianie sposobu publi- kowania informacji:
Informacja lub link do informacji o sposobie dokonania oceny dostępności cyfrowej:
https://achecker.ca/checker/index.php
Informacje na temat utworzonych na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej skrótów klawiszowych służących przemieszczaniu się po elementach strony internetowej lub aplikacji mobilnej i uruchamianiu dostępnych na nich funkcji:
SHIFT + ALT + H - Strona główna
SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
SHIFT + ALT + 0-9 - Menu
Link do deklaracji dostępności aplikacji mobilnej, w przypadku posiadania przez podmiot publiczny aplikacji mobilnej:
Informacja o możliwości powiadomienia podmiotu publicznego o braku dostępności cyfrowej:
Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich:

Dostępność architektoniczna

Informacja o dostępności architektonicznej siedziby podmiotu publicznego dla osób niepełnosprawnych:

Od 22 września 2022 międzyzdrojska Biblioteka znajduje się w nowej siedzibie przy Placu Ratuszowym 1 (w budynku Ratusza Miejskiego) Nowa siedziba nie ma barier architektonicznych. Dla klientów dostępne jest jedno wejście od placu. Czytelnia z salą spotkań, Czytelnia Internetowa, Dział dla dzieci usytuowana jest na pierwszej kondygnacji. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową wszystkie korytarze i pomieszczenia są dostosowane - nie ma progów, szerokie wejścia. Wypożyczalnia dla dorosłych, młodzieży, biura oraz sala warsztatowa znajdują się na 1 piętrze. W budynku jest winda oraz toalety dla osób niepełnosprawnych na każdym piętrze. Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach dokładają wszelkich starań, by zapewnić dostępność. Przy drzwiach wejściowych zamontowano dzwonek dla osób, które potrzebują asysty pracowników biblioteki. Na każdym piętrze jest informacja wizualna i dotykowa o rozkładzie pomieszczeń (plany tyflograficzne), brak informacji głosowej. W budynku zastosowano urządzenia i inne środki techniczne do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami: w czytelni połączonej z salą spotkań jest pętla indukcyjna powierzchniowa, dodatkowo przy ladach w wypożyczalni, dziale dla dzieci i wypożyczalni są pętle stanowiskowe. Na drzwiach i poręczach schodów umieszczono tabliczki i nakładki w jęz. Brailla. Na korytarzach umieszczono czytelne oznaczenia (w jęz. polskim i angielskim) ułatwiające dojście do poszczególnych sal. W czytelni internetowej znajduje się komputer z SuperNova (oprogramowaniem dla osoby niewidomej), dodatkowo biblioteka ma powiększalnik dla osób niedowidzących, Auto-Lektorem Braille (urządzenie lektorskie służące do odczytywania głosem syntetycznym tekstu drukowanego), tablet z programem Mówik i sprzęt do audiodeskrypcji. W ofercie biblioteki są książki z dużą czcionką, audiobooki, możliwość wypożyczenia czytaków do audiobooków, czytelników do ebooków. W marcu 2021 roku zgodnie z Art. 6 i Art. 7 Ustawy z dnia 19 lipca 2019 o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, bibliotekarzom powierzono obowiązki udzielania niezbędnych informacji głosowych osobom niepełnosprawnym, asysty przy takich osobach chcących skorzystać z oferty biblioteki, asysty w sytuacjach zagrożenia bądź ewakuacji. Przed budynkiem biblioteki znajduje się parking w wyznaczonymi miejscami dla osób niepełnosprawnych. Do siedziby biblioteki w Międzyzdrojach i wszystkich jej pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Dyrektor biblioteki w 2022 ukończył szkolenie w zakresie Polskiego Języka Migowego na poziomie elementarnym (A1/A2)

Elementy dodatkowe deklaracji, wskazane w Dz. U. 2019 poz. 848 - art. 10. 5, 6.

Aplikacje mobilne

Adres elektroniczny, pod którym możliwe jest pobranie i zainstalowanie danej aplikacji mobilnej:

Pozostałe informacje

Wyjaśnienie dotyczące zobowiązania organu sektora publicznego w zakresie dostępności cyfrowej, na przykład:
— zamiar osiągnięcia wyższego poziomu dostępności niż wymagany prawem,
— środki zaradcze, które zostaną podjęte w celu rozwiązania kwestii niedostępnych treści na stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych, w tym ramy czasowe wprowadzenia tych środków w życie:
Formalne zatwierdzenie (na poziomie administracyjnym lub politycznym) oświadczenia w sprawie dostępności:
Odnośnik do sprawozdania z oceny, o ile jest dostępne, oraz w szczególności, jeżeli status strony internetowej lub aplikacji mobilnej pod względem zgodności wskazano jako „w pełni zgodna”:
Wszelkie inne treści uznane za stosowne:

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach dołożą wszelkich starań, by umożliwić i zapewnić dostęp osobom z niepełnosprawnościami – prosimy takie potrzeby zgłosić pod nr tel. 915065023 lub mail: dyrektor@biblioteka.miedzyzdroje.pl  

W marcu 2021 roku zgodnie z Art. 6 i Art. 7 Ustawy z dnia 19 lipca 2019 o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, bibliotekarzom powierzono obowiązki udzielania niezbędnych informacji głosowych osobom niepełnosprawnym, asysty przy takich osobach chcących skorzystać z oferty biblioteki, asysty w sytuacjach zagrożenia bądź ewakuacji.

Kontakt: Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego Międzyzdroje 72-500, Plac Ratuszowy 1, tel. 915065023, mail: dyrektor@biblioteka.miedzyzdroje.pl